VII Międzynarodowy Kongres Stawów Kąpielowych

W dniach 23 – 25 października odbędzie się w austriackim Bregenz nad Jeziorem Bodeńskim już po raz siódmy Międzynarodowy Kongres Stawów Kąpielowych zorganizowany przez IOB. Impreza rozpocznie się już o 20.00 wieczorem dnia 22. października od spotkania w Festspielhaus, hali, w której odbędą się wykłady, uczestnictwo w Come Together Party w cenie opłaty za kongres.

 

W dniu 23 października o 9.00 rano rozpocznie się właściwy kongres, prowadzącą będzie pani Angelika Ertl, jako prelegenci wystąpią tego dnia: Karl Ploberger – znany austriacki dziennikarz zajmujący się tematyką ogrodnictwa opowie o historii sukcesu stawów kąpielowych i basenów naturalnych. Następnie inż. Frank Kubacek przedstawi najnowsze osiągnięcia techniczne i ich działanie w konstrukcjach stawów kąpielowych. Po przerwie obiadowej zarząd austriackiego Stowarzyszenia Naturalnych Wód Kąpielowych przedstawi jednolite standardy jako klucz do osiągania najwyższej jakości w branży. Kolejnym prelegentem będzie
mgr Wolfgang Wesner, opowie o znaczeniu i interpretacji analizy wody oraz o metodach jej uzdatniania. Następnie Matthias Frey przybliży zasady działania basenów naturalnych (natur pool). Na zakończenie pierwszego dnia ok. godziny 18.00 odbędzie się otwarte zebranie członków IOB.

Drugi dzień obrad rozpocznie mgr Wolfgang Wesner w towarzystwie Juergena Spiekera z Niemiec, którzy przybliżą znaczenie zoologii w stawach kąpielowych i systemach uzdatniania. Na zakończenie ich wystąpienia przewidziano dyskusję, a następnie przedstawi się uczestnikom organizacja rynkowa Pool for Nature. Po przerwie obiadowej spotkania odbywać się będą w dwóch salach. I tak w sali głównej Wolfgang Zauner przedstawi 10 przykazań konstruktora stawu kąpielowego, a równolegle w sali nr 2 dr Peter Kulle zaprezentuje ideę stawu bez wkładu energii. W tej samej sali jako kolejny prelegent inż. Rudi Wagner zaprezentuje rozwój publicznych stawów kąpielowych w Austrii w kontekście zmian prawa w tej dziedzinie. O 15.00 w sali głównej wystąpi doświadczona badaczka substratów i roślin do osadzania stawów Claudia Toegel i podzieli się swymi długoletnimi obserwacjami. O 15.30 w sali nr 2 będzie można zapoznać się z funkcjonowaniem publicznych stawów kąpielowych w Tyrolu Południowym – prelegent dr Alberta Stenico. Kolejnym mówcą w sali nr 2 będzie inż. Martin Halahija ze Słowacji, który zaprezentuje obiekt publiczny w miejscowości Velky Krtis na Słowacji. Tuż po nim inż. Franz Kubacek pokaże uczestnikom obiekt wybudowany na pustyni w Katarze. Od 16.45 w sali głównej, znany z udziału w polskiej konferencji Carsten Schmit omówi tematykę roślin wodnych w sztucznych zbiornikach. Niemal równolegle w sali nr 2, także znany z wykładu w Polsce inż. Stefan Bruns omówi raport roczny z działania systemu DANA (monitoring kąpielisk publicznych). Tego dnia w sali głównej wystąpi jeszcze inż. Anja Werner, która omówi znaczenie drewna i kamienia jako materiałów do kształtowania przestrzeni przy budowie stawów kąpielowych.

Od godziny 19. w sali głównej rozpocznie się galowy wieczór dla uczestników.

Trzeci dzień kongresu (25.10.13 r.) rozpocznie inż. Claudia Koch od omówienia zagadnienia pomostów drewnianych w obiektach publicznych. Trzeci dzień zdominowany będzie przez prezentacje obiektów z całego świata: Lars Junker pokaże ekskluzywny staw w Dani, a Tony Lee z RPA zaprezentuje apartamentowiec na Mauritiusie z naturalnym basenem wyposażonym w naturalny system uzdatniania wody. Jeszcze przed przerwą obiadową dr Andreas Fuchs przybliży zależności między materiałami budowlanymia rozwojem glonów. Po przerwie obiadowej inż. Werner Gamerith pokaże uczestnikom jeden z najstarszych stawów kąpielowych – 30 lat historii. Następnie 3 kolejne prezentacje obiektów ze świata: Luis Filipe Pereira pokaże staw kąpielowy na ekologicznym osiedlu Tingua, inż Jiri Hajek zaprezentuje obiekty w Republice Czeskiej, a mgr inż. Marcin Gąsiorowski pokaże obiekty w Polsce. Następnie dr Heinz Jaksch omówi wpływy drewna tropikalnego na biologię wody w stawie. Na zakończenie kongresu mgr inż. Hans-Werner Krauss omówi beton jako materiał do budowy stawów kąpielowych.

Zamiast wycieczek organizatorzy proponują zwiedzanie ciekawych obiektów i pobyt w nich podczas dojazdu na miejsce w dniach 21 – 22 października tzw. Sternfahrten. Ponadto bezpośrednim sąsiedztwie hali kongresowej zorganizowana zostanie wystawa poświęcona stawom kąpielowym z międzynarodową obsadą. Na zakończenie kongresu w dniu 25. października o godzinie 20.00 odbędzie się pożegnalna kolacja zorganizowana przez IOB w hotelu Mercure Bergenz City, koszt uczestnictwa 25 Euro.

ZGŁOSZENIA

Zgłoszenia uczestnictwa i więcej informacji pod adresem: info@iob-ev.eu

OPŁATY

Koszt uczestnictwa dla członków organizacji zrzeszonych w IOB to 570 Euro przy zgłoszeniu on line i 660 Euro przy zakupie na miejscu, dla niestowarzyszonych odpowiednio 630 i 726 Euro. Dla wystawców za stoisko zamknięte trzema ścianami 2750 Euro, za stoisko otwarte 650 Euro.