Przejdź do treści

Kąpieliska

Stawy kąpielowe budowane są jako zupełnie nowe obiekty  lub powstają w ramach modernizacji istniejących kąpielisk.

Stosuje się je  w obiektach publicznych jak i prywatnych,   hotelach, pensjonatach,  gospodarstwach agroturystycznych. W Niemczech budowane są od 1992 roku i aktualnie istnieje prawie 200 obiektów komunalnych i dziesiątki tysięcy prywatnych. Powstają obiekty z wykorzystaniem wód termalnych, morskich, również jako całorocznie użytkowane kąpieliska pod szkłem. Budowane są zarówno w  Europie, krajach śródziemnomorskich czy  tropikalnych. Istnieją również obiekty  budowane specjalnie dla płetwonurków, wyposażane w podwodne groty, ruiny czy wraki, takie w których pływać można wśród podwodnych łąk czy zarośli ,wśród ławic  ryb. Zimą, inaczej niż w basenach konwencjonalnych,  woda pozostaje w stawach i mogą być one  wykorzystywane również jako lodowiska. Systemy filtracji zostają wyłączone a roślinność stref filtracyjnych wykoszona. Wiosną zbiorniki zarówno kąpielowe jak i regeneracyjne czyszczone są przy pomocy specjalnie do tego celu skonstruowanych podwodnych „odkurzaczy”. W przeciwieństwie do basenu , nad stawem można założyć piaszczyste plaże, skały, i wprowadzić roślinność,  co sprzyja  integracji obiektu z otaczającym go krajobrazem a tym samym wzrasta atrakcyjność wypoczynkowa obiektu . Potwierdza to dobitnie wyższa frekwencja, niż na kąpieliskach konwencjonalnych. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników, w Bawarii, 73% pytanych oceniło publiczne stawy kąpielowe jako „bardzo dobre” .

Często użytkownicy konwencjonalnych kąpielisk mieli problemy związane z alergiami, podrażnieniami skóry itp., co w naturalnie oczyszczanych kąpieliskach zostało wyeliminowane.

Projektowanie ich stanowi szczególne wyzwanie dla projektanta. Niezbędna jest wiedza pochodząca z wielu dziedzin, a w szczególności z ekologii, inżynierii środowiskowej oraz hydrauliki. Istotna jest znajomość rozkładu i filtracji w biotopach bagiennych oraz zagadnienia związane z higieną człowieka. Projektowaniem zajmują się dlatego zwykle zespoły specjalistów z wielu branż. Technologia budowy stawów kąpielowych otwiera interesującą finansowo możliwość budowy kąpielisk publicznych, bądź sanacji istniejących kąpielisk, którym grozi zamkniecie z przyczyn ekonomicznych. Może być to interesująca alternatywa dla  gmin posiadających niesprawne baseny kąpielowe.