Przejdź do treści

Stawy ekstensywne Typ 1

Stawy ekstensywne powstawały już na początku lat osiemdziesiątych. Są to zbiorniki wykonywane na wzór naturalnych zbiorników wodnych i w pełni pozbawione techniki. Początkowo przyczyną ich powstawania było przerabianie źle funkcjonujących basenów kąpielowych.
Ten typ stawów kąpielowych składa się w 30% z części kąpielowej, stanowiącej strefę rekreacyjną, a w 70% z części regeneracyjnej, bagiennej, porośniętej roślinnością.
Dzięki działaniu wiatru i różnicy temperatur pomiędzy strefami płytkimi a głębszymi odbywa się cyrkulacja wody bez użycia technicznych rozwiązań. Zmętnienie wody w tych stawach jest rzeczą normalną. Zdarza się, że do części kąpielowej przedostają się osady lub obumarłe części roślin. Aby temu zapobiec można stosować przegrody.
Ze względu na brak użycia techniki taki typ stawu jest najtańszy w wykonaniu, a nawet można go w dużej mierze wykonać samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że strefa kąpielowa stanowi mniej niż połowę całego zbiornika, dlatego cały zbiornik zajmuje duże powierzchni i możne być budowanych na działkach o sporych rozmiarach.
Stawy ekstensywne są dobrym rozwiązaniem dla miłośników natury, wielbicieli traszek, żab i innych zwierząt wodnych. Należy pamiętać, że wiosną w stawie mogą silnie rozwijać się glony i trwa to do momentu rozwinięcia się roślin w strefie regeneracyjnej, dlatego najlepiej zastosować rośliny, które szybko się rozrastają. Warto też dodać, że w utrzymaniu czystej wody pomoże oczyszczanie zbiornika ze szlamu i liści. Można to zrobić za pomocą specjalnego odkurzacza.