Wody deszczowe
Coraz częstsze powodzie, a także problemy z odtwarzaniem rezerw wód podziemnych i opadaniem poziomu wód gruntowych szczególnie na terenach zabudowanych, powodują zmiany w sposobie zagospodarowania opadów.
Naturalny obieg wód powinien pozostać nienaruszony lub odtworzony.
Retencjonowanie, wykorzystywanie w celach użytkowych, rozsączanie do gleb to nie tylko właściwe sposoby przeciwdziałania „stepowieniu” środowiska i ochrony przeciwpowodziowej ale również źródło znacznych oszczędności.
Zbiorniki retencyjne
Zbiorniki retencyjne rządzą się tymi samymi prawami ekologii jak naturalne niewielkie zbiorniki wodne, posiadające stosunkowo niewielką głębokość. Znajdująca się w nich woda, mieszana jest poprzez wiatr i znajduje się w ciągłym kontakcie z osadami dennymi. Przedostają się z nich tzw. nutrienty z powrotem do toni wodnej . Produktywność czyli tzw. stopień trofii uzależniony jest właśnie od ich stężenia.
Ładunek zanieczyszczeń w wodach opadowych i ich stężenie zależą od intensywności deszczu, czasu jego trwania, okresu pogody bezdeszczowej poprzedzającej opad, stopnia zanieczyszczenia atmosfery, ilości terenów zielonych w okolicy, rodzaju nawierzchni terenów utwardzonych, sposobu oczyszczania ulic itp.